خانه / اخبار تورها / چگونه گرمای بدن خود را حفظ کنیم؟

چگونه گرمای بدن خود را حفظ کنیم؟

شما ممکن است شب را به کمپ بروید یا در یک صعود کوهنوردی، مسیری را اشتباه بروید و مجبور شوید شب را در طبیعت بگذرانید، در این حالت شما نکات بسیاری را باید به کار ببندید. حفظ گرمای بدن یکی از این موارد است.

شما با یک پناهگاه، آتش و لباس مناسب می‌توانید گرمای بدن خود را حفظ کنید. هنگامی‌که بدن در سرمای بیش از اندازه قرار گیرد، دچار هیپوترمی می‌شود و شما باید هوشیار باشید که با رعایت نکاتی کوچک اما کلید، بدن خود را در شرایط نرمال نگه دارید. به 5 دلیل بدن دمای خود را از دست می‌دهد. شناخت این علل، نقش پناهگاه، آتش و لباس را در هر شرایطی برایتان آشکار می‌سازد.

1. تبخیر:

رطوبت پوست تا زمانی که تبخیر شود، دما را جذب می‌کند و از آنجایی که انرژی زیادی صرف می‌شود تا آب به آن نقطه برسد، سبب می‌شود تا به‌سرعت سرد شود. در هوای سرد تمام تلاشتان را به کار ببندید تا عرق نکنید. (البته در هوای گرم نیز برای حفظ آب بدن عرق نکردن ضروری است). اگر خیس شدید سعی کنید لباس‌های خیستان را عوض کنید. به یاد داشته باشید آب حرارت بدن را 25 برابر بیشتر از هوا جذب می‌کند.

2. جابجایی هوا:

جریان هوا بر روی سطح پوست، دمای تولیدشده توسط بدن را جابجا می‌کند، درنتیجه در هوای بسیار گرم در داخل پناهگاهتان، لباس خود را از تن در بیاورید و حفره‌ای روی پناهگاه ایجاد کنید و اجازه دهید حرارت به‌وسیله باد به بیرون منتقل شود و همینطور در هوای سرد، تمامی منافذ پناهگاهتان را بپوشانید که باد در آن جریان پیدا نکند. پاچه‌های شلوار خود را گتر کنید تا هوا در لباس‌تان جریان پیدا نکند. استفاده از کلاه و جوراب تجربه جدیدی را در داخل پناهگاه برایتان به ارمغان میاورد.

3. نفس کشیدن:

قسمتی از حرارت بدن با تنفس جابجا می‌شود. شاید تعجب کنید که تنفس بخار فنجان چای داغ به‌طور چشمگیری در مقایسه با تنفس هوای سرد در حفظ دمای بدن مؤثر است. شما می‌توانید با گذاشتن یک فنجان چای داغ، هم با نوشیدن آن بدن خود را گرم‌کنید، هم با تنفس بخار آن گرمای قابل‌توجهی به بدنتان تزریق کنید. در هنگام راهپیمایی، کوهنوردی و… از طریق بینی نفس بکشید. این عمل کمک می‌کند هوا تا قبل از ورود به ریه هایتان کمی گرم شود.

4. تشعشع:

بدن شما، مانند آتش و یا یک سنگ داغ، حرارتش را به محیط متصاعد می‌کند. اینجا نقش لباس و پناهگاه مناسب آشکار می‌شود. شما می‌توانید با نشستن در آفتاب، کنار آتش و یا بردن چند سنگ داغ به داخل پناهگاه، این حرارت را افزایش دهید. اگر حس می‌کنید که ممکن است زیادی گرمتان شود، بین خود و منبع حرارتی، مانعی قرار دهید.

5. انتقال دما:

وقتی دو جسم با حرارت‌های متفاوت در کنار هم قرار می‌گیرند، انتقال حرارت در بین آن‌ها ایجاد می‌شود تا حدی که هم‌دما شوند. شما یک ‍پناهگاه خار و خاشاکی خوب با درهایی محکم ساخته‌اید اما در پوشاندن کف آن با خار و خاشاک کافی، کوتاهی کرده‌اید.

در آن هنگام، زمین با 10 درجه حرارت خود، دمای بدن شمارا می‌مکد. نقاط تماس خود با هر شی‌ء دیگری که امکان گرفتن حرارت بدن شما را دارد عایق نمایید. (در سفرهای زمستانی خود، مراقب برخورد بدنتان با اشیاء فلزی باشید، در این حالت ممکن است به‌سرعت دچار سرمازدگی عضو شوید)

در هنگام سفر به طبیعت و برنامه‌های کمپینگ تا حد ممکن این نکات را رعایت کنید تا از طبیعت بیشتر لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *