خانه / طبیعت گردی / دو آبشار مهیج ایران

دو آبشار مهیج ایران

. به زیبایی ریجاب

اگر به دیدن آبشار دائمی ریجاب رفتید مطمئن باشید که مجموعه‌ای از زیباترین و پرآب‌ترین آبشارهای ایران را باید در دامنه‌های زاگرس در غرب ایران را خواهید دید. آبشار پیران در شهرستان «سرپل ذهاب» کرمانشاه یکی از زیباترین آن‌ها و در عین حال ناشناخته‌ترین آبشارهای ایران هم در همین دامنه‌ها قرارگرفته و با حدود 100 متر ارتفاع باید آن را یکی از بلندترین آبشارهای ایران دانست. این آبشار را، هم به اسم «ریجاب» و هم به «پیران» می‌شناسند. برای رسیدن به آن باید از سرپل ذهاب حدود 10 کیلومتر به سمت روستای شالان بروید و بعد از حدود یک ربع پیاده‌روی به منطقه کوهستانی و بکر آبشار برسید. ممکن است وقتی برای تماشای آبشار می‌روید، صخره‌نوردانی را در حال صعود از دیواره‌های صخره‌های اطرافش ببینید.

درباره ارتفاع این آبشار 3 طبقه بسیار اختلاف است. از صد متر تا صد و هشتاد متر برای ارتفاع این آبشار بیان شده است. اما می‌توان اینطور تفسیر نمود که اگر تمام طبقات این آبشار را واحد در نظر بگیریم و محل برخورد آب را پایین‌ترین قسمت بدانیم، می‌شود گفت «آبشار ریجاب» شاید بلندترین آبشار ایران است.

 

2. به دست‌نخوردگی شِوی

آبشار شوی در سردشت دزفول و بافاصلهٔ کمی از استان لرستان در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن تله زنگ و در مسیر راه‌آهن سراسری تهران – جنوب واقع شده است. شوی یا «تله زنگ» اگر بزرگ‌ترین آبشار ایران نباشد، دست‌کم یکی از آن‌هاست؛ این آبشار هم ازلحاظ طول و هم از عرض، یکی از بی‌مثال ترین آبشارهای ایران است که در رشته‌کوه‌های زاگرس واقع شده است. آبشار شوی به زبان لری نامی زنانه به معنی لطافت است.

این آبشار با حدود 90 متر ارتفاع. «سرتنگ» سرچشمه می‌گیرد، از دهانه غاری بیرون می‌آید و در یک مسیر کوهستانی و سخت، راه طی می‌کند تا از یکی از دره‌های شهرستان بخش «سردشت» پایین می‌ریزد.

سختی طبیعتی که شوی در آن جاری است، باعث می‌شود تا مسافران این آبشار، بکرترین مناظر طبیعت ایران را در مسیر رسیدن به آن و اطرافش تماشا کنند و هر که هم شوی می‌خواهد باید جور یک راهپیمایی دو تا 6 ساعته در این کوهستان را بکشد. اگر مسیر ریلی را ترجیح می‌دهید، باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شوید و اگر هم مسیر جاده را دوست دارید باید از سمت دزفول و «شیهون» راهی شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *