خانه / اخبار تورها / توسعه پایدار گردشگری به زبان ساده

توسعه پایدار گردشگری به زبان ساده

اگر نگاهی گذرا به تاریخچه‌ی گردشگری بی اندازید، از رشد عجیب ارقام و اعداد تعجب خواهید کرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی (گردشگری بین‌المللی) به بیش از ۱.۱۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است. همچنین درآمد مقاصد حاصل از گردشگری بین‌المللی از ۲ میلیارد دلار آمریکا در سال ۱۹۵۰، ۱۰۴ میلیارد لار در سال ۱۹۸۰، ۴۱۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۵ به بیش از ۱.۲۴۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است. (unwto)

توجه به پدیده گردشگری تنها از دیدگاه اقتصادی عاقلانه به نظر نمی‌رسد. توجه صرف به اقتصاد گردشگری درزمانی رواج داشت که ما از آن دوران به‌عنوان دوره گردشگری انبوه یاد می‌کنیم (نیمه دوم قرن بیستم)، یعنی زمانی که سرمایه‌داران فقط به افزایش بی‌قیدوشرط گردشگران علاقه نشان می‌دادند و آن را موازی با سود بیشتر می‌دانستند.

امروزه تأثیرات دیگر این پدیده به‌وضوح برای همه مشخص‌شده است، از این آثار می‌توان به تأثیرات زیست‌محیطی، اجتماعی – فرهنگی و… اشاره کرد.

به عقیده بسیاری از محققان، گردشگری دارای پتانسیل اثرگذاری بر روابط و ابزاری برای ترویج صلح در جهان است. شناخت محیط پیرامون و مهم بودن این پدیده ها و در نتیجه، اهمیت حفظ این میراث از دیگر تاثیراتی است که برای گردشگری بیان کرده‌‎اند.

امروزه یک گردشگر، نماینده یک جامعه و نشان دهنده فرهنگ یک کشور یا شهر است. گردشگران، با ظاهر، پوشش، گفتار و برخورد خود، می‌توانند تأثیر بسزایی در روابط اجتماعی جامعه مقصد خود بگذارند. همچنین با رعایت کردن یا نکردن نکات ساده زیست‌محیطی می‌تواند نجات‌دهنده و یا مخرب یک مکان طبیعی و یا حتی فرهنگی باشد.

طبیعت‌گردی، سفری مسئولانه!

امروزه هر جا تعریفی از طبیعت‌گردی می‌شنویم، علاوه بر تفاوت‌های جزئی که باهم دارند، در یک بند همگی اشتراک دارند و آن چیزی نیست جز سفری مسئولانه!

هنگامی‌که به سفر و تفریح می‌روید، علاوه بر لذت و آرامشی که به دنبال آن هستید، در نظر داشته باشید که شما در قبال جوامع محلی، محیط طبیعی و حتی گونه‌های جانوری مقصد مسئول هستید.

در گردشگری پایدار، شما علاوه بر لذتی که از منطقه و فرهنگ بومی برده‌اید، به‌طور نامحسوس به حفظ این منابع ارزشمند کمک کرده‌ و این میراث را برای آیندگان نیز حفظ کرده‌اید.

زمانی که گردشگران و یا جوامع میزبان، رفتاری مسئولانه نداشته باشند، بروز مشکلات را شاهد خواهیم بود. راه ندادن گردشگران به بعضی از مناطق، تخریب آثار طبیعی و نابودی گونه‌های جانوری ناشی از این‌ گونه سفرها است.

برای یک سفر ارزشمند و مسئولانه می‌توانیم سه کد اخلاقی ساده را رعایت کنیم تا شاهد گردشگری پایدار در کشورمان باشیم.

1. احترام به محیط‌زیست:

باید بدانیم که اگر ما زباله هایمان را در طبیعت نریزیم و با خود برگردانیم کار خوبی انجام نداده‌ایم بلکه وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم. کار ما به‌عنوان گردشگر مسئول زمانی زیبا است که علاوه بر زباله نریختن، اگر زباله‌ای در مقصد خود مشاهده کردیم، آن را نیز با زباله‌های خودمان به محل مناسبی برگردانیم.

 • زباله‌هایمان را در طبیعت رها نکنیم.
 • در مناطق طبیعی، از پاکوب‌ها حرکت کنیم.
 • تا حد ممکن در طبیعت آتش روشن نکنیم.
 • به گل‌ها و درختان آسیبی نرسانیم.

2. احترام به جوامع محلی:

هنگامی‌که به سفر می‌رویم بدانیم که میزبان‌های ما (جوامع محلی) نگاه‌دارندگان میراث طبیعی و فرهنگی ما هستند. سعی کنید علاوه بر احترام به قواعد جامعه میزبان، سعی در حفظ و ارتقای آن فرهنگ داشته باشید. خرید از جوامع محلی، احترام به افکار و عقاید و حتی عکس بالباس محلی آن‌ها در حفظ آن فرهنگ مؤثر است. در نقطه مقابل می‌توان به روستاهایی اشاره کرد که بعد از هجوم گردشگران، زندگی سنتی خود را فراموش کرده و تحت تأثیر عقاید گردشگران قرارگرفته‌اند…

 • از پوشش‌های نامناسب استفاده نکنیم.
 • لهجه‌ها و گویش‌ها را مورد استهزا قرار ندهیم.
 • از جوامع محلی خرید کنیم و با این کار از آنها حمایت کنیم.
 • از خوراکی‌های بومی و صنایع دستی هر منطقه یه‌عنوان سوغات استفائه کنیم.
 • همواره با احترام با جوامع میزبان برخورد کنیم.

3. حفظ گونه‌های جانوری:

اگرچه این تیتر در مبحث محیط‌زیست می‌گنجد، اما برای اهمیت بسزایی که دارد، آن را می‌توانیم جداگانه به خود گوشزد کنیم. شناختن گونه‌های جانوری یک منطقه، علاوه بر لذت بیشتر، کمک به حفظ آن‌گونه‌ها است. این‌که ما بدانیم که سمندر امپراتور چه ارزشی برای ما دارد، هنگامی‌که به بیشه‌ها و آبشارهای لرستان می‌رویم، بیشتر مراقب قدم‌هایمان خواهیم بود. فراموش نکنید، در طبیعت، جابجایی یک سنگ نیز، زندگی جانداران کوچک را متحول خواهد کرد.

 • سنگ‌های بزرگ را جابجا نکنیم.
 • لانه‌های حیوانات را تخریب نکنیم.
 • در زیستگاه‌های خاص کمپ نزنیم.
 • فقط با دوربین پرندگان و حیوانات را شکار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *